09359622346 info at barooten dot com تهران ،خیابان نجات الهی ،کوچه اسدی ،پلاک 6 ،واحد 4
تاریخچه استراتژی بازاریابی

تاریخچه استراتژی بازاریابی

اگر می‌خواهید کسب‌وکاری موفق و پررونق داشته باشید بد نیست که با تاریخچه استراتژی بازاریابی آشنا شوید چون که در عصر حاضر برای افزایش رونق کسب‌وکارها، بازاریابی نقش اساسی و مهمی را دارد و می‌توان آن را نوعی ترویج، تحقیق و تبلیغ برای فروش محصولات، معرفی برند یا سایت خود جهتِ ارائه خدمات بهتر به مردم، معرفی کرد این واژه و کارایی آن به قدری مهم است که در همان ابتدای راه‌اندازی کسب‌وکار باید به فکر آن بود چرا که موفقیت و رونق کارِ شما به آن بستگی دارد.

اگر از هر فردی بخواهند که رُک و بدون پرده به این سؤال” موفقیت در کسب و کار به چه معنی است” پاسخ دهد قطعا این جواب را می‌دهد” پول و درآمد بالا ” که بدون تعارف به نظر من هم این بهترین و قانع کننده‌ترین پاسخی است که می‌توان داد دلیل آن هم این است که هدف اصلی از به راه‌انداختن هر نوع کسب‌وکار و شغلی، کسب درآمد و سود است و همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، برای دستیابی به موفقیت، بهتر است اطلاعات و آگاهی لازم را در مورد تاریخچه استراتژی بازاریابی داشته باشید.

به همین منظور شرکت بروتن(barooten ) آماده هر گونه مشاوره و راهنمایی و اطلاع رسانی به شما عزیزان در این خصوص است و به این جهت امکان گفتگوی رایگان با مشاوران خود را به شما می‌دهد و مطالب مفیدی در این باره را در متن زیر برای شما ارائه کرده است که پیشنهاد می‌کنم برای کسب اطلاعات لازم در این زمینه آن را مطالعه کنید.

تاریخچه استراتژی بازاریابی
استراتژی بازاریابی

تاریخچه استراتژی بازاریابی قبل از بوجود آمدن اینترنت

قبل از بوجود آمدن اینترنت و شِکل گرفتن بازاریابی‌ دیجیتال مارکتینگ و پیشرفته در دوران‌ها و زمان‌های قدیم، بازاریابی به شکل‌های گوناگونی وجود داشت. یکی از انواع بازاریابی‌های قدیمی، متقاعد کردن افراد و مشتری توسط صاحب محصول یا وسیله، برای خرید آن بوده است یعنی صاحبین کالا برای فروش وسیله خود با حرف زدن و برقرار کردن ارتباط کلامی، سعی در جذب مشتری و خریدار میکردند. از این رو داشتن قدرت کلام و مهارت‌های اجتماعی در آن زمان‌ها بسیار حائز اهمیت بوده؛ چرا که رونق و کسب‌وکارشان به نوع ارتباط آن‌ها با افراد بستگی داشت.

بازاریابی به صورت متقاعد کردن به مرور ادامه داشت تا تشکیل شدن شرکت‌ها و کارخانه‌ها و تولیدات انبوه محصولات آن‌ها، این هنگام که مصادف با سال 90 میلادی بود تاریخچه استراتژی بازاریابی وارد یک تغییر بزرگ شد. علت بوجود آمدن این تغییر بزرگ در استراتژی بازاریابی این بود که شرکت‌ها و کمپانی‌ها در آن زمان شروع به ساختن برند مخصوص به کسب و کار خود نمودند. هر شرکتی سعی می‌کرد با تولید انبوه و عرضه زیاد به بازار، برندِ خود را به افراد مختلف بشناساند و این گونه شد که رقابت در بین شرکت‌ها بالا گرفت و شرکتی موفق بود که تولیدی بالا همچنین ارزان را به بازار عرضه کند.

تاریخچه استراتژی بازاریابی بعد از اختراع چاپ چه تغییراتی کرد؟

بعد از بوجود آمدن برند مخصوص به هر شرکتی از سال 1450 به بعد با استفاده از روش چاپ کردن، تاریخچه استراتژی بازاریابی چندین بار متحول شد که چند نمونه بارز از آن‌ها را در متن زیر به طور خلاصه شرح می‌دهیم:

 • بازاریابی به صورت درج کردن و چاپ تبلیغات و معرفی محصول و برند که در سال 1450 به مرور شروع شد.
 • اختراع مجلات در سال1731 باعث شد تا بارِ دیگر استراتژی بازاریابی متحول شود.
 • منتشر شدن مجلات تصویری در سال 1749 باز هم بازاریابی را تغییر داد زیرا متوجه شدند مجلاتی که دارای عکس هستند بیشتر از دیگر مجلات بفروش می‌رسند.
 • بازاریابی به روش لیتوگرافی، لیتوگرافی در سال 1796 اختراع شد اما چون قیمت پوستر بالا بود اکثر تبلیغاتی که به این روش بود از پوسترهایی که فلزی یا چوبی بود که رنگ و طراحی‌های بسیار کمی در آن به کار رفته بود استفاده می‌کردند.
 • رویِ کار آمدنِ بیلبوردها برای چندمین بار تاریخچه استراتژی بازاریابی را وارد مرحله جدیدی کرد این نوع تبلیغ برای اولین بار در سال 1894 در شهر سینسیناتی شروع شد.

استراتژی بازاریابی

تاریخچه استراتژی بازاریابی بعد از پیدایش روش نتورک مارکتینگ چه تغییری کرد؟

بازاریابی به روش نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه‌ای و چند سطحی، راه و روشِ متفاوتی نسبت به سایر بازاریابی و تبلیغات است چرا که در این نوع بازاریابی شرکت‌ها و کارخانجات تولید کننده محصول یا برند از هیچ تبلیغی برای معرفی برند خود استفاده نمی‌کنند و تنها به واسطه اختصاص دادن پورسانت به مشتری سعی در جذب مشتری و معرفی خود دارند، تبلیغات به روش نتورک مارکتینگ باعث شد تا به طور کلی تاریخچه استراتژی بازاریابی به طور کامل تغییر کند.

به عنوان مثال هر فرد می‌تواند از این شرکت‌ها، محصول یا کالایی را خریداری کند و آن را نیز به افراد مختلف، همچون نزدیکان خود معرفی و بفروشد به این صورت شرکت موظف به پرداخت پورسانت به مشتری می‌شود و هرچقدر که مشتری بتواند محصولات بیشتری را بفروشد شرکت سود بیشتری خواهد کرد و پورسانت بیشتری نیز به مشتری می‌رسد. همچنین هر مشتری می‌تواند برای خود زیر مجموعه‌هایی تشکیل دهد که درصدی از پورسانت آن‌ها را نیز، به خود اختصاص می‌دهد و این روند به این شکل ادامه دارد و به مرور محصول و برند شرکت به افراد مختلف در هر مکانی معرفی خواهد شد.

استراتژی بازاریابی

تاریخچه استراتژی بازاریابی دیجیتال مارکتینگ:

استراتژی بازاریابی دیجیتال مارکتینگ اولین بار در سال 1922 به وسیله رادیو اتفاق افتاد اما بعدها و پس از گذشت چندین سال با بوجود آمدن اینترنت بازاریابی دیجیتالی به طور کلی به دو بخش تقسیم شد که به شرح و توضیح مختصری از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 1. استراتژی بازاریابی به روش دیجیتال مارکتینگ آفلاین:

این روش خود به چندین بخش تقسیم می‌شود که هر کدام به نحوی در زمان پیدایشِ خود، تاریخچه استراتژی بازاریابی را متحول و دگرگون کرده‌اند برای آشنایی بیشتر شما چند مورد مهم از روش بازاریابی آفلاین را در متن زیر ذکر کرده‌ایم که عبارت اند از:

 • رادیو مارکتینگ : می‌توانید با اسپانسر شدن و یا تبلیغات رادیو، برند و محصول خود را تبلیغ کنید.
 • تلویزیون مارکتینگ: می‌توان گفت استفاده از تلویزیون بهترین نوع بازاریابی دیجیتال مارکتینگ آفلاین است چرا که مخاطبان بسیار زیادی دارد و شما با استفاده از تله شاپینگ و تبلیغات آن می‌توانید در تلویزیون محصول خود را معرفی کنید.
 • تلفن مارکتینگ: با استفاده از تلفن می‌توان با افراد مختلف تماس برقرار کرد و برای محصول و برند خود بازاریابی و تبلیغ نمود. یا برای آن‌ها پیامکی که حاوی تبلیغات است را ارسال کرد.
 • تبلیغ و بازاریابی ارتقاء یافته و پیشرفته: استفاده از بیلبوردها و سمپلینگ‌های الکترونیکی جهتِ تبلیغ را بازاریابی ارتقاء یافته می‌گویند.
 1. استراتژی بازاریابی به روش دیجیتال مارکتینگ آنلاین:

بازاریابی دیجیتال مارکتینگ آنلاین به روشی می‌گویند که از اینترنت و شبکه‌های مجازی یا دیگر روش‌های الکترونیکی برای تبلیغات و جذب مشتری استفاده می‌شود این نوع تبلیغات بهترین نوع استراتژی بازاریابی به روش دیجیتال مارکتینگ است؛ چرا که صاحبان برند، سایت یا محصول در ارتباط بهتر و دقیق‌تری با مشتری هستند.

کارشناسان مت

مشاوره رایگان از طریق واتساپ